2013-cü ilin yanvar ayında QTRM – Azərbaycan Gənc Tədqiqat Təqaüd Proqramının (JFRP) ikinci turunu keçirmişdir. QTRM gəncləri əhatələyən elan vermiş və potensial proqram iştirakçılarına Azərbaycan universitetləri ilə yerli əlaqələrin geniş bir şəbəkəsi vasitəsilə hərtərəfli məlumat vermişdir. Nəticədə proqrama yüksək maraq yaranmış və 155 perspektivli iştirakçı müraciət etmişdir. Onlardan 118-i Təqaüd Seçmə Komitəsi üzvləri tərəfindən seçilərək proqrama qoşulma şansı əldə etmişdir.
Gənc Tədqiqat Təqaüd Proqramı üç mərhələdən ibarətdir: onlayn təlim proqramı və davamında üz-üzə təlimlər və sonda ictimai siyasət məqalələri müsabiqəsi ilə program yekunlaşdırılır. Hər mərhələnin sonunda QTRM bir müsabiqə təşkil edir və yalnız ən yaxşıları növbəti mərhələyə keçir. May ayında yekunlaşdıran ilk mərhələdə bütün iştirakçılar Moodle onlayn platformasında ictimai siyasət təhlili və akademik yazı dərslərində iştirak etmişdilər. Həftəlik siyasət təhlili sessiyaları və müntəzəm yoxlama suallar/testlər siyasət problemlərinin diaqnostikası, məlumatların toplanması, dəlilləri hazırlamaq və açıq qiymətləndirmə meyarlarına əsaslanan alternativ siyasət variantları arasında seçim etmək də daxil olmaqla, siyasət təhlilinin əsaslarını əhatə etmişdir.
2013-cü ilin iyun ayında QTRM Azərbaycan Gənc Tədqiqat Təqaüd Proqramının birinci mərhələsinin qaliblərinə mükafat mərasimi keçirmişdir və on beş siyasət essesi seçki komitəsi tərəfindən nəzərdən keçirilmiş və qiymətləndirilmişdir. Ən yaxşı siyasət essesi qalibləri Leyla Cəfərova “Bakı və Azərbaycanın rayonlarında inkişafdakı bərabərsizlik”, Zeynəb Dadaşova “Azərbaycanın kənd ərazilərində internet istifadəsi”və Ayan Hüseynova “Xəzər dənizinin Azərbaycan hissəsinin neft sənayesi tərəfindən çirklənməsi ” olmuşdur. Bütün finalçılar sentyabr ayında başlayaraq oriyentasiya və üz-üzə təlimdən ibarət Gənc Tədqiqat Təqaüd proqramının ikinci mərhələsinə qəbul edilmişlərdir.
Proqramın ikinci mərhələsi üçün iştirakçılara aşağıdakı üz-üzə kurslar təklif edilmişdir:
- “Akademik yazı”, Vitaly Ratsky
- “Dövlət siyasətinə giriş”, Müşfiq Əliyev
- “Oyun Teorisi və Səhmdarların Təhlili”, Sadıq Əliyev
- “Keyfiyyət tədqiqat metodları”, Sascha Roth
- “Kəmiyyət tədqiqat metodları”, Dr. Anar Vəliyev
Proqramın son mərhələsində tələbələr kurslarda onlara təqdim olunmuş açıq və gizli qaydaların hamısını yerinə yetirən izahlı, yaradıcı və möhkəm yazılmış bir siyasət məqaləsi yazmaq qabiliyyətini nümayiş etdirməli olduqları siyasət esseləri üzərində işləyirdilər. 2014-cü ilin fevral ayında Qafqaz Tədqiqat Resurs Mərkəzi (QTRM) Gənc Təqaüd Tədqiqat proqramını yekunlaşdırmaq üçün konfrans təşkil etmiş və iştirakçılar nüfuzlu hökumət, vətəndaş cəmiyyəti və ictimaiyyət liderlərinə öz tədqiqat məqalələrini təqdim etmişdilər. On iştirakçı sınaqlar və ev tapşırıqları daxil olmaqla bütün tapşırıqları tamamlamış və Ən Yaxşı Siyasət Məqalələri müsabiqəsi üçün məqalələrini təqdim etmişdilər. Təqaüd Seçki Komitəsi məqalələrdən ən yaxşı üçünü seçmiş və əlavə iki məqaləni həvəsləndirici mükafatla təltif etmişdir.
Qaliblər
Günay Balaşova
Günay Balaşova 2006-2010-cu illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Maliyyə və Kredit fakültəsində bakalavr dərəcəsini, 2011-2013-cü illərdə isə Qafqaz Universitetində eyni ixtisasdan magistr dərəcəsini tamamlamışdır. Hal-hazırda Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Dizayn-İstehsalat Enerjisi İnstitutunun qiymətləndirmə şöbəsində çalışır. Onun akademik maraqlarına regionların davamlı iqtisadi və sosial inkişafına nail olmaq, yüksək keyfiyyətli təhsilin inkişaf etdirilməsi, və resursların səmərəli bölüşdürülməsinin təşkil edilməsi aiddir. Günay “Azərbaycanda aqrar sektorun məhsuldarlığını necə artırmaq olar” mövzusunda siyasət analizi üzrə birinci yeri qazanmışdır.
Zeynəb Dadaşova
Zeynəb Dadaşova hazırda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Beynəlxalq İqtisadi Əlaqələr üzrə ixtisaslaşan Xüsusi İstedadlar fakültəsinin tələbəsidir. Gənc Tədqiqat Təqaüd Proqramı ilə yanaşı, Zeynab 2011-2012-ci il tarixində “Azərbaycan Öngörüllükdə” Gələcək Tədqiqat Kursunu fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. O, Keçmiş Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təcrübəçiləri (AFUNI), Azərbaycan və Gənc Yoldaş Təhsil Şəbəkəsinin (Y-PEER) təşkil etdiyi Ailədaxili və ya gender əsaslı şiddət mövzusunda esse yarışında, və Azərbaycan Gələcək Tədqiqatlar Cəmiyyətinin və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən təşkil edilən Gələcək nəsillə üz-üzə 5ci Ölkə esse yarışında birinici yerin qalibi olmuşdur. Onun “Azərbaycanın kənd yerlərində İnternetdən istifadə” adlı tədqiqatına şəhər və kənd yerlərində internet istifadəsindəki fərq və mövcud olan vəziyyəti yaxşılaşdıra biləcək bir neçə siyasət daxildir. Alternativlər ictimaiyyətin məlumatlandırılmasının artırılması, yerli və xarici şirkətlərin bu sahələrə sərmayə qoymaları üçün təşəbbüslərin yaradılması, elektron xidmətlərə olan tələbat və s. daxil olmaqla müxtəlif aspektlərə toxunmuşdur.
Ləman Məmmədli
Ləman Məmmədli Qafqaz Universitetinin İqtisadiyyat və İdarəetmə Beynəlxalq Münasibətlərdə fakültəsi üzrə bakalavr tələbəsidir. Universitetə qəbul imtahanı nəticəsində Prezident Təqaüdü almışdır. O, Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatında 3 ay müddətində təcrübəçi kimi çalışmışdır. Ləman bir Gənc Tədqiqat Təqaüd Proqramı Gənci kimi proqramda positiv iştirak etmişdir. Onun “18 yaşından sonra yetimlərin rifahı və həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması” mövzusunda etdiyi tədqiqat, aztəminatlı qruplara faydaları maksimuma yetirmək üçün dörd alternativ təklif etmişdir. O, yetimlərin qarşısında duran çətinlikləri həll etmək üçün planlaşdırma mərkəzləri və təhsil proqramları yaratmağın xüsusiliyini vurğulamışdır.
Həvəsləndirici mükafatlar
Ramil Kazımov
Ramil Kazımov Bakı Slavyan Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər fakültəsini bitirmişdir. 2009-cu ilin ortalarından etibarən İqtisadi Tədqiqatlar Mərkəzində (ERC) Xarici Əlaqələr üzrə məmur vəzifəsində işləmişdir. Burada, o, həmçinin USAID-in və Azərbaycan hökumətinin birgə maliyyələşdirdiyi “Azərbaycanda sosial-iqtisadi inkişafı (SEDA) layihəsinin hədəflədəyi regionlarda 35 qeyri-hökumət təşkilatının təşkilati və savadlılıq potensialının qiymətləndirilməsi üzrə tədqiqat qrupunun üzvü olmuşdur. Ramil 2012-2013-cü illərdə Avropa İttifaqı tərəfindən İqtisadi Tədqiqatlar Mərkəzində maliyyələşdirilən “Qərarların qəbul edilməsində arenada düşüncə mərkəzlərinin rolunun gücləndirilməsi yolu ilə hökumətin səmərəliliyinin artırılması” layihəsi üzrə layihə koordinatoru köməkçisi olaraq çalışmışdır. O, “Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun Müşahidə Şurasının Nümayəndəsi Nə üçün Təmsilçi olmalıdır” adlı məqaləsinə görə həvəsləndirici mükafat ilə təltif olunmuşdur.
Mahim Ələkbərova
Mahim Ələkbərova ADA Universitetində tələbədir və İctimai Siyasət üzrə magistr dərəcəsində təhsilini davam etdirir. 2012-ci ildə Bolqarıstanda Amerika Universitetində Biznesin İdarə edilməsi və Mühasibat Konsentrasiyası fakültəsində bakalavr dərəcəsini almışdır. O, tədqiqat köməkçisi kimi çalışmaqdan əlavə ADA-da biznes layihəsi klubunun və zibilləmə əleyhinə olan klubun təşkil edilməsində işləyir. Onun Qafqaz Tədqiqat Resurs Mərkəzi üçün olan tədqiqatı keyfiyyət müşahidəsinə əsaslanır. Mahym “Azərbaycanda Zibil əleyhinə Təhsil” adlı məqaləsinə görə həvəsləndirici mükafat ilə təltif olunmuşdur.

Junior Fellowship Program 2013-2014
In January, 2013 CRRC-Azerbaijan launched the second round of the Junior Research Fellowship Program (JRFP). CRRC announced a call for fellows and conducted comprehensive outreach to potential program participants through a wide network of local contacts with Azerbaijani universities. As a result, the program managed to generate a high interest and attracted 155 applications from the prospective participants.  118 were chosen by the Fellowship Selection Committee Members and were provided a chance to join the program.
The JRFP program run in three stages: an online training program, followed by the face-to-face training sessions and finalized by the public policy paper competition. By the end of the each round, CRRC organizes a competition and only the best ones move on to the next stage. During the first stage that finalized in May, all participants were taking classes in public policy analysis and academic writing on the online Moodle platform. Weekly policy analysis sessions and regular quizzes covered the fundamentals of policy analysis, including diagnosing policy problems, collecting data, building evidence, and choosing between alternative policy options based on explicit evaluative criteria. In June 2013, CRRC Azerbaijan held an award ceremony for winners of the first stage of JFRP, and fifteen policy essays were reviewed and assessed by the selection committee. The best policy essay winners were Leyla Jafarova “Inequality in the Development between Baku and Districts of Azerbaijan”, Zeynab Dadashova ” Internet Usage in Rural Areas of Azerbaijan”, and Ayan Huseynova  The pollution of the Azerbaijani part of the Caspian Sea caused by the oil industry”. All finalists were admitted into the second stage of the Junior Research Fellowship Program consisting of an orientation and face-to-face training starting in September. For the second stage of the program the following face-to-face courses were offered to the participants:
• “Academic Writing”,Vitaly Ratsky
• “Introduction to Public Policy”, Mushfig Aliyev
• “Game Theory and Stakeholder Analysis”, Sadig Aliyev
• “Qualitative Research Methods”, Sascha Roth
• “Quantitative Research Methods”, Dr. Anar Veliyev
During the final stage of the program, students were working on their policy essays that should have demonstrated their ability to write a coherent, imaginative, and tightly written policy paper that meets all of the explicit and implicit rules that were presented through the course.
In February 2014 CRRC organized a conference to finalize the Junior Research Fellowship Program, and the participants presented their research papers for a prestigious audience of government, civil society, and community leaders. Ten fellows completed all assignments including quizzes and home assignments and submitted papers for the Best Policy Paper Competition. The Fellowship Selection Committee selected three of the best papers and awarded two additional papers with incentive prizes.
Winners
Gunay Balashova
Gunay Balashova received BA in finance and credit in 2006-2010 from Azerbaijan State Economic University majoring , and MA in the same major from Qafqaz University in 2011-2013. Currently, she is working for Azerbaijan Scientific-Research & Design-Prospecting Power Engineering Institute at Estimation Department. Her academic interests include reaching sustainable economic and social development of the regions, developing high quality education, organizing efficient allocation of the resources. Gunay is the first place winner for her policy analysis on the topic “How to increase the productivity of the agrarian sector in Azerbaijan”.
Zeynal Dadashova
Zeynab Dadashova is currently BA student of Special Talents Faculty at Azerbaijan State Economic University with major in International Economic Relations. Besides JRF program Zeynab has completed “Azerbaijan Foresight” Futures Studies Course 2011-2012 with Diploma in recognition for excellent completion performance. She was awarded first places in different essay competitions including first place in Essay Contest on Domestic and/or Gender-based Violence organized by Association of Former United Nations Interns (AFUNI) Azerbaijan and Youth Peer Education Network (Y-PEER) Azerbaijan, the 5th National Essay Contest “Face to Face with Future Generation” initiated by the Azerbaijan Future Studies Society and Ministry of Education of Azerbaijan Republic.Her research entitled “The Internet usage in rural areas of Azerbaijan” addressed the gap in the Internet usage between rural and urban areas and included several policies that could improve the existing situation. Alternatives touched various aspects including raising public awareness, creating incentives for local and foreign companies to invest in these areas, affecting the demand for e-services and so on.
Leman Memmedli
Leman Memmedli is a bachelor student majoring in International Relations of Economics and Administration at Qafqaz University. Due to her University Entrance Exam, she received Presidential Scholarship. She worked as an intern in International Organization for Migration for 3 months. Leman marked positively her participation as a JRFP Fellow. Her research on “How to improve the well-being and living conditions of orphans after age 18” suggests four main alternatives for maximizing benefits of underprivileged groups. She made a special stress on creating planning centers and educational programs in order to tackle the challenges that orphans face.
Incentive prizes
Ramil Kazimov
Ramil Kazimov graduated with a degree in International Relations from the Baku Slavic University in Azerbaijan. Since the mid of 2009, he has been an external communications officer at the Economic Research Center (ERC), where he was also a member of a research group on an organizational and advocacy capacity assessment of 35 civil society organizations in regions targeted by the socio-economic development activity in Azerbaijan (SEDA) project co-funded by USAID and the Government of Azerbaijan. Ramil has worked as a project coordinator assistant on a project focused on “Enhancing the effectiveness of government by strengthening the role of think tanks in the decision-making arena”, funded by the European Union at ERC between 2012 and 2013. He received an incentive prize for his paper “Why the Supervisory Board of the State Oil Fund of Azerbaijan Should Be Representative”.
Mahym Alekberova
Mahym Alekberova is a student at ADA University, pursuing Master of Arts in Public Policy. She has received her Bachelor of Arts from an American University in Bulgaria in 2012 with a degree in Business Administration and accounting concentration. Besides, working as a research assistant she is also working on organizing business project club and anti—littering club at ADA.Her research for Caucasus Research Resource Center was based on qualitative observation to start a campaign for anti-littering in Azerbaijan. Mahym was awarded an incentive prize for Anti-Littering Education in Azerbaijan”.