2016-cı ilin aprelində təqaüd proqramının üçüncü mərhələsi başladı. Əvvəlkilərdən öyrənilən dərslərə əsasən, təqaüd proqramının dizaynı təkmilləşdirilib. Toplam 6 tədqiqatçı, o cümlədən 2 beynəlxalq tələbə, 6 aylıq təqaüd proqramında iştirak edib. Bu proqram çərçivəsində, AƏF / QTRM Azərbaycan proqramlarının gündəlik işləməsini dəstəkləmək üçün tədqiqatçılar 400 iş saatı müddətində fəaliyyət göstəriblər. Onlar 3 günlük oriyentasiya və sonra tədqiqat metodologiyası və dizaynında 3 günlük uzunmüddətli təlimdə iştirak ediblər. Onlar QTRM Azərbaycan saytında aylıq analitik məqalələr dərc edib və hər bir geniş miqyaslı tədqiqat layihəsi üzərində işləyiblər.
Elçin Kərimov
Elçin Bakıda Xəzər Universitetində İngilis dili tərcüməsi üzrə bakalavr dərəcəsi alıb, sonra Azərbaycanda vətəndaş cəmiyyəti fəaliyyəti ilə məşğul olub. Avropada, Orta Avropa ölkələrindən olan dörd universitetdən ibarət olan Vişeqrad Perspektivi çərçivəsində 2016-cı ilin əvvəlində Beynəlxalq münasibətlər üzrə magistr dərəcəsini qazanıb. Elçinin QTRM-də keçirilmiş tədqiqat layihəsi Azərbaycan ictimaiyyətində, xüsusilə də vətəndaş cəmiyyəti qrupları arasında, 2016-cı ilin aprelində Dağlıq Qarabağda alovlanan münaqişənin tədqiqatına yönəlib.
Günel Babayeva
Günel Bakıda anadan olub. Azərbaycan Dillər Universitetindən bakalavr dərəcəsi alıb. Günel daha sonra Azərbaycan gənclərinin 2007-2015-ci illərdə xaricdə təhsil üzrə dövlət proqramı çərçivəsində Böyük Britaniyaya gedərək, Şeffild Universitetində təhsil üzrə magistr dərəcəsi alıb. Onun əsas tədqiqatı əlilliyi olan uşaqlar üçün inklyuziv təhsildir. Xaricdə təhsil aldığı müddətdə Günel Azərbaycanın əlilliyi və konsepsiyasiyasını xüsusi təhsilin çatışmazlığını Azərbaycanın sosial siyasətində araşdırıb. Müstəqil tədqiqatçı kimi, ADA Universiteti Təhsil Məktəbi və ABŞ-da təhsil almış Azərbaycan Məzunları Assosiasiyasının (AAA) təşkil etdiyi “Təhsil Siyasəti və Araşdırmalar Forumu” nda iştirak edib. Günelin QTRM proqramı çərçivəsində həyata keçirdiyi tədqiqat layihəsi gənclərin ali təhsil müəssisələrinin islahatında vətəndaş cəmiyyətinin iştirakını araşdırır. O, gənclərin bu sahədə fəal iştirakını təşviq etmək üçün ən təsirli mexanizmləri təhlil etmək niyyətindədir. Beləliklə, layihə cəmiyyətin inkişafında gənclərin əvəzsiz rolunu vurğulamağa çalışır.
İlahə Abaslı
Bakıda doğulan İlahə Londonda King`s kollecdəbeynəlxalq inkişaf və İnkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlar üzrə magistr dərəcəsi alıb. Tədqiqatlar zamanı inkişaf etməkdə olan və orta gəlirli ölkələrdə inkişaf üçün siyasət hazırlığı və müxtəlif sosial-iqtisadi inkişaf modelləri ilə maraqlanıb. Əvvəlki təcrübəsi Londonda pro bono məsləhətçisi, BMTİP və Bakıda yerləşən Strateji Araşdırmalar Mərkəzi üçün təcrübəçi k fəaliyyətini əhatə edir. Hazırda, İlahənin QTRM proqramı çərçivəsində həyata keçirdiyi tədqiqat layihəsi son 20 il ərzində Azərbaycanda inkişaf edən dövlətin inkişaf modelinin (inkişaf dövləti) effektivliyini təhlil etməkdir. Bu, məhdud resursları və iqtisadi miqyaslı kiçik dövlətlərdə dövlətin inkişafı imkanlarının mövcud tədqiqatlarına əsaslanır. Onun tədqiqatı bu modelin əsas çatışmazlıqlarını araşdırmağa və Azərbaycanda daha effektiv inkişaf edən dövlətin qurulmasında irəliləməyə dair izahatlara yönəlib.
Lusi Uoluork
Birləşmiş Krallıqda olan və Durham Universitetinin rus və ispan dil və mədəniyyəti ixtisasını bitirən Lusi hazırda ADA Universitetində İctimai Siyasət magistr proqramı üzrə beynəlxalq “Topçubaşov” təqaüdçüsüdür. Onun yaxınlarda etdiyi araşdırmalar gender siyasətinə və Azərbaycanda, həmçinin geniş post-sovet məkanında mədəni münasibətlərə köklənməyə yönəlib. Bundan əvvəl, erkən karyerasında onun diqqətini açıq məlumatlar, neft gəlirlərinin idarə olunması və “resurs çatımazlığı” məsələləri, eləcə də MDB regionunun siyasi risk təhlili maraqlandırıb. Lusinin QTRM Azərbaycan üçün tədqiqat layihəsi postsovet məkanında iqtisadi artım və gender normaları arasındakı qarşılıqlı əlaqə üzərində dayanır və mövcud empirik məlumatların və göstəricilərin postsovet dövründə institusional kontekstinə əsaslanır.
Ömər Cellou
Qambiyadan olan Ömər, Qambiya Universitetindən İqtisadiyyat və Maliyyə ixtisası üzrə bakalavr dərəcəsinə malikdir. Beynəlxalq biliklərini genişləndirmək istəyən və karyera inkişafı üçün 2015-ci ilin avqustunda ADA Universitetindı İctimai Siyasət ixtisası üzrə magistratura təhsili almaq üçün Azərbaycana köçüb. O, lisenziya dərəcəsini alarkən, Qambiyada üç il orta ixtisas səviyyəsində iqtisadiyyat müəllimi kimi çalışıb və sonradan Qambiyada yerləşən Pristine Consulting firmasında məsləhətçi olaraq çalışıb. Ömərin tədqiqat fokusu Azərbaycanda neft gəlirlərinin ölkədə korrupsiyaya olan təsiri ilə vurğulanaraq Azərbaycanda effektiv idarəetmə təcrübəsinə yönəlib.

Junior Fellowship Program 2016
In April 2016, the third wave of the fellowship program was launched. Based on the lessons learned from the previous waves, the design of the fellowship program has been upgraded.  In total 5 fellows, including 2 international students, were enrolled in a 6-month long fellowship. Within this program, they committed to 400 office hours to support the day-to-day running of the programs of EPF/CRRC Azerbaijan.  All fellows received a 3-day long orientation and then, a 3-day long advanced training in research methodology and design. They were producing monthly analytical articles and each was working on one large-scale research project.
Elchin Karimov
After graduating with a BA degree in English Translation at Khazar University in Baku, Elchin was involved in civic activism in Azerbaijan. In early 2016 he obtained his Master’s degree in International Relations: Europe from Visegrad Perspective, a joint degree from four universities in Central Europe.  Elchin’s research project at CRRC Azerbaijan will focus on growing militaristic attitudes in Azerbaijani society – particularly among civil society groups –  following the escalation of Nagorno-Karabakh conflict in April 2016.
Gunel Babayeva
Gunel was born in Baku, Azerbaijan. She  has a bachelor degree from Azerbaijan University of Languages. Gunel later went to the UK to pursue a Master’s degree in Education at University of Sheffield, for which she was awarded a scholarship by the State Program for the Studies of Young Azerbaijanis Abroad (2007-2015). Her main research interest is in inclusive education, for children with disabilities. During her studies abroad, Gunel explored the conceptualization of disability and the deficiencies of special education in Azerbaijan’s social policy. As an independent researcher, she attended the `Education Policy and Research Forum` hosted by School of Education of ADA University and the US–Educated Azerbaijani Alumni Association (AAA), where she presented her research. Gunel’s research project within the CRRC fellowship explores the civic engagement of young people in the reform of higher educational institutions. She intends to analyze the most effective mechanisms for promoting the active involvement of young people in these efforts. In this way, the project attempts to highlight the invaluable role of youth in the development of society.
Ilaha Abasli
Born in Baku, Azerbaijan, Ilaha holds an MSc degree from King’s College London in International Development and Emerging Economies. During her studies she became more interested in the policy-making for development and different socio-economic development models in emerging and middle-income countries. Her previous experience includes working as a pro-bono consultant in London and as an intern for UNDP and the Baku-based Center for Strategic Studies. Currently, Ilaha’s research project within the CRRC fellowship attempts to analyse the effectiveness of the state-led development model (developmental state) in Azerbaijan during the last 20 years. This is based on existing research on the possibility of state-led development in small countries with limited resources and economic scale. Her research focuses on investigating the major drawbacks of this model and analyses the implications regarding how to move forward in building a more effective developmental state in Azerbaijan.
Lucy Wallwork
Originally from the United Kingdom and a graduate of Russian and Spanish Languages and Cultures from Durham University, Lucy is currently a Topchibashev International Fellow on the Master in Public Policy program at the Azerbaijan Diplomatic Academy (ADA). Her recent research focuses on gender politics and shifting cultural attitudes in Azerbaijan and the wider post-Soviet region. Prior to this, in her early career her focus was on open data, the governance of oil revenues and ‘resource curse’ issues, as well as in political risk analysis of the CIS region. Lucy’s research project for CRRC Azerbaijan will focus on the interplay between economic growth and gender norms in the post-Soviet region, and will attempt to use available empirical data and indexes to ‘zoom in’ on which factors can contribute to greater empowerment of women in the unique post-Soviet institutional context.
Omar Jallow
Originally from The Gambia, Omar holds a BSc Degree in Economics and Finance from the University of The Gambia. Eager to broaden his international knowledge and for career advancement, he moved to Azerbaijan in August 2015 to pursue MA in Public Policy at the Azerbaijan Diplomatic Academy (ADA). While pursuing his undergraduate degree, he served as an Economics teacher at senior secondary level in The Gambia for three  years and subsequently worked as a consultant with Gambia-based Pristine Consulting Firm.
Omar’s research interest focuses on the practice of Good Governance in Azerbaijan with emphasis on the impact of oil rents on corruption in Azerbaijan.